Martwa natura powrotu do pustego.

„Abschaffel. Trylogia” – Genazino Wilhelm
[fragment]

Nie wiedział, dlaczego tak zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły i czemu ogranicza siebie samego niepotrzebnym nastawieniem. Nie zdawał sobie bowiem sprawy, że życie w pojedynkę polega na tym, iż samotny człowiek odnosi wszystko, co się wokół niego dzieje, do własnej osoby. A skoro nic – tak naprawdę – nie ma z nim wspólnego, wydaje mu się, że wszystko musi się z nim wiązać; jest nieustannie zajęty odnajdywaniem relacji z martwymi przedmiotami. Związki te istnieją rzeczywiście, ale tylko w sferze urojeń i wytworów fantazji. Dlatego człowiek żyjący samotnie ma skłonność do szaleństwa.

Reklamy

4 myśli na temat “Martwa natura powrotu do pustego.

 1. A może szaleństwo nie jest jednak takie złe? Zamist cytatu, konkretna książka godna polecenia: „Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem” i mój ulubiony rozdział „O dowcipnym Rayu i jego tikach”

  Polubienie

 2. Ale wpis nie mówi, że jest złe :) Mówi gdzie jest albo może skąd się może brać. I jest to, niewątpliwie, jedna z przyczyn szaleństwa.

  Polubienie

 3. Zamieściłem ten cytat ku przestrodze dla siebie. Przestrodze przed egoizmem, egocentryzmem a nie przed szaleństwem. Tak by mieć świadomość, że nie jestem bohaterem programu Truman Show, a słowa i czyny innych ludzi nie muszą mnie wcale dotyczyć. By nie czuć się z jednej strony atakowanym, tam gdzie nie ma tego ataku, ani nie czuć się pomijanym tam gdzie pomijany nie jestem. By nie pochlebiać sobie uwagą innych i nie czuć pychy. Jestem głównym bohaterem swojego życia, ale nie jestem głównym bohaterem świata.
  Szaleństwo? Może się zacząć tak jak u Abschaffela od szukania związku pomiędzy swoją bytnością w kuchni a włączeniem się lodówki, ale może się i na tym skończyć.

  Polubienie

 4. Dlatego człowiek żyjący samotnie ma skłonność do szaleństwa…?

  Dlatego, że ogarnięty jest melancholią…, która osadzona jest na antagonizmach, paradoksach…ratio/imaginatio

  bardzo ładne wpisy.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s